Łukasz Kot, społecznik, rowerzysta, Radny Miasta Częstochowy VI i VII kadencji.

Urodziłem się w 1981 roku i odkąd pamiętam zawsze byłem bardzo żywym dzieciakiem, całe dnie spędzałem na boisku grając w piłkę nożną lub koszykówkę. Ukończyłem renomowane częstochowskie liceum im. C.K. Norwida w Częstochowie, a następnie politologię na Uniwersytecie Opolskim.

Już jako student zaangażowałem się w życie społeczne uczelni. Na początku była to działalność w Studenckim Kole Politologów UO, którego przez dwa ostatnie lata studiów byłem Prezesem. Studenckie Koło Politologów organizowało konferencje naukowe oraz symulacje dla studentów w ramach projektu SYSTEM. Projekt polegał na przygotowaniu programu wyborczego oraz przeprowadzeniu kampanii wyborczej. W ramach tego projektu ugrupowanie, na którego czele stałem pokonało kilka rywalizujących ze sobą stronnictw i zwyciężyło w wyborach.

Na IV roku studiów zostałem laureatem ogólnopolskiego konkursu Giełda Praktyk, czego efektem był staż i późniejsza praca w dziale eksportu ZPC MIESZKO w Raciborzu. Przyszłość zawsze wiązałem z Częstochową więc w roku 2005 wróciłem do rodzinnego miasta, do Mirowa, dzielnicy, z której pochodzi mój ojciec i większość rodziny. Zawsze wydawało mi się, że Częstochową można zarządzać lepiej niż robiły to ówczesne władze miasta na czele z Tadeuszem Wroną, dlatego postanowiłem działać na rzecz mieszkańców Mirowa angażując się w pracę Rady Dzielnicy Mirów, której potem zostałem przewodniczącym. Spodobała mi się wizja Polski stworzona przez B. Geremka, T. Mazowieckiego, J. Onyszkiewicza, dlatego zdecydowałem się wstąpić do Partii Demokratycznej – demokraci.pl.

Kolejnym etapem było powołanie do życia Stowarzyszenia Częstochowa 2020 w roku 2010, które było odpowiedzialne m.in. za akcje SOS Dla Obwodnicy Częstochowy.

W roku 2011 zostałem Radnym Miasta Częstochowy VI Kadencji, a Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zaprosił mnie do współpracy w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od tego momentu swoją aktywność koncentruję wokół następujących dzielnic Mirów, Zawodzie Dąbie, Wyczerpy Aniołów, Północ. Aktywnie pracuję nad infrastrukturą całego okręgu tj. inicjuję i zabiegam o realizację ważnych działań takich jak remont ul. Mirowskiej oraz ul. Hektarowej, ul. Wyzwolenia, Olsztyńskiej, Warszawskiej.

W roku 2013 zostałem powołany przez Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka na stanowisko Społecznego Konsultanta ds. Komunikacji Rowerowej w mieście Częstochowa. Zacząłem wprowadzać zmiany w zasadach budowy infrastruktury rowerowej (m.in. odejście od kostki brukowej jako nawierzchni infrastruktury rowerowej, łączenie kolejnych odcinków infrastruktury rowerowej). Dzięki mojemu zaangażowaniu powstało wiele kilometrów ścieżek rowerowych na terenie Częstochowy. Ostatnim osiągnięciem jest realizacja projektu Częstochowski Rower Miejskiego CRM w ramach którego powstało 20 stacji wyposażonych w 185 rowerów. Częstochowianie korzystają z tej infrastruktury bardzo aktywnie, do 22 kwietnia 2018 r. system zarejestrował ponad 26 000 wypożyczeń.

Wierzę także, że Częstochowa to doskonałe miejsce dla turystyki rowerowej, to przysłowiowa Brama Jury. Chcę wypromować Częstochowę i okolicę jako jedno z miejsc w Polsce, do którego warto przyjechać, zatrzymać się kilka dni i aktywnie spędzić wolny czas. Stąd pomysł na Rodzinne Wycieczki Rowerowe, maratony MTB oraz wyścigi szosowe. W sumie przy współpracy ze Fundacją Rowerowa Jura oraz przyjaciółmi zorganizowaliśmy już kilkanaście Rodzinnych Wycieczek Rodzinnych, w których udział wzięło ponad 1000 Częstochowian. To świetna inicjatywa zwiększająca aktywność fizyczną, ale również skupiająca się wokół spędzania czasu razem, razem z rodziną i innymi rowerzystami Dodatkowo uczestnicy poznają pobliskie atrakcje turystyczne oraz przyrodnicze.

Od 2016 roku współorganizuje cykl Maratonów Rowerowych Częstochowskie MTB, które z jednej strony integrują lokalną społeczność rowerową, a z drugiej strony ściągają do Częstochowy kolejne osoby, które zakochują się w naszej okolicy i do niej wracają.

Poruszając się rowerem po Częstochowie i okolicach często zwracałem uwagę na śmieci zalegające na terenach zielonych. Wraz z grupą znajomych wpadliśmy na pomysł, aby zaczerpnąć inspirację ze szwedzkiej akcji PLOGGINGU – połączenia rekreacji i sprzątania terenów zielonych. W kwietniu br. wspólnie ze Stowarzyszeniem Zabiegani, JOWES zorganizowaliśmy pierwszą tego typu akcję na terenie Częstochowy, która spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Zebraliśmy 420 kg odpadów w trakcie kilku godzin. Już planujemy kolejne edycje PLOGGINGU na terenie Częstochowy. To świetna akcja proekologiczna, która zwraca uwagę Częstochowian na problem związany z odpadami.

Prywatnie sam jestem rowerzystą więc praca w tym obszarze sprawia mi wiele przyjemności i satysfakcji.

Co roku stawiam sobie sportowe wyzwania – w roku 2021 chce wziąć udział w triathlonie na pełnym dystansie – trzymajcie za mnie kciuki.